Wystawa "Tam skąd po_chodzę"

Wystawa "Tam skąd po_chodzę"

Wystawa „Tam skąd po_chodzę" była prezentowana w Muzeum w Tarnowskich Górach od 10 lutego do 31 kwietnia 2024 roku. Kuratorką ekspozycji była Marta Kasyanov.

Na wystawę składa się cykl zdjęć i projektów, które powstały w Tarnowskich Górach i okolicach w trakcie ostatnich kilkunastu lat. Głównym tematem fotografii jest miasto i jego peryferie jako przestrzeń codziennego doświadczenia i źródło inspiracji. Stanowią one subiektywny, poetycki dokument o otaczającej nas rzeczywistości, w którym autor często nadaje nową wartość elementom krajobrazu z pozoru nieistotnym czy zapomnianym. Fotografie są zapisem chwil uchwyconych przez artystę tu i teraz, wycinkiem świata tak zewnętrznego jak i wewnętrznego, a sposób budowania fotograficznej opowieści stanowi swego rodzaju grę z odbiorcą. Twórczość Bartka Zylli odnosi się do popularnego w filozofii kultury zagadnienia doświadczania miejsca, którego głównym tematem jest koegzystencja człowieka i przestrzeni w której żyje, a także ich wzajemne oddziaływanie. Artysta, niczym współczesny Baudelaire'owski flâneur, przemierza i wnikliwie obserwuje zmieniające się miasto. Ukazane na fotografiach miejsca, sytuacje i motywy składają się na interesującą, wielowątkową opowieść o naszym mieście, a co za tym idzie o nas samych, jej mieszkańcach.

Image 1

Fot. Agnieszka Drechsler

Druga część wystawy to cykl zdjęć będący zapisem fotoakcji odbywającej się w Parku Hutnika w Strzybnicy. Co roku, w drugi dzień świąt wielkanocnych, wykonywany jest zbiorowy portret mieszkańców. Od 2006 roku odbyło się kilkanaście odsłon tej akcji — z biegiem lat wytworzyła się społeczność uczestników, a samo wykonywanie fotografii stało się nową lokalną tradycją. Dopełnieniem tej części są filmy z fotoakcji oraz fotokasty: „Nie zero-jedynkowe myślenie o tożsamości", „Podobo mi się to" i „Meter nad ziymiom".

— Marta Kasyanov, kuratorka

Image 1

Fot. Agnieszka Drechsler